Rzuć palenie – zadbaj o zdrowie i portfel

Rzucenie palenia to wyzwanie. Biologiczne uzależnienie od nikotyny, pokusa psychologicznego uzależnienia i ustalona rutyna palenia może utrudniać rzucenie palenia. Jednak z pomocą pewnych środków i wspomagaczy oraz kilku zasad a przede wszystkim silnej woli możesz dać radę przezwyciężyć ten nałóg!

Metoda małych kroków
Około 40% palaczy umrze z powodu choroby związanej z paleniem, więc jeśli naprawdę chcesz rzucić palenie, możesz zacząć już od dziś. Pamiętaj że nie musisz od razu przestać palić całkowicie. Aby efekt był trwały a nie chwilowy warto stosować małe ale konkretne kroki. Ustal że np. od teraz palisz rzadziej, jeśli paliłeś paczkę papierosów dziennie pal tylko pół paczki itd. Być może wydaje Ci się to dziwne ale może zadziałać o wiele lepiej.

Możesz skorzystać z pomocy specyfików dostępnych w aptece. Możesz udać się na konsultację lub skontaktować się z lekarzem przez telefon aby wystawił Ci repetę na lek antynikotynowy, zazwyczaj w postaci tabletek. Obecnie wybór jest szeroki dlatego warto abyś wcześniej zastanowił się jaki produkt najbardziej Ci odpowiada. Dzięki tabletkom prawdopodobieństwo rzucenia palenia jest czterokrotnie większe, gdyż blokują działanie nikotyny na mózg. Nikotyna to lek, który pobudza mózg, jako zwykły palacz zauważysz objawy odstawienia, gdy poziom nikotyny we krwi spadnie. Może to powodować uczucie rozdrażnienia, niepokoju lub głodu. Jednak objawy te łagodzą tabletki co ułatwia zaprzestanie palenia.

Dlaczego powinieneś rzucić palenie?
Rzucenie palenia przynosi nieskończone korzyści, a w dłuższej perspektywie takie benefity zdrowotne jak:

  • Poprawiony zmysł węchu i smaku
  • Zmniejszone ryzyko zawału serca, udaru mózgu i raka płuc
  • Poprawa ciśnienia krwi, astmy, cukrzycy i krążenia
  • Młodsza skóra i bielsze zęby
  • Poprawa płodności
  • Niektórzy ludzie martwią się, że jeśli rzucą palenie, przytyją. W praktyce może być kilka dodatkowych kilogramów, ale korzyści płynące z lepszego zdrowego stylu życia i dodatkowej sprawności mogą szybko wyeliminować ten problem. Po prostu wykonuj więcej ćwiczeń, ponieważ przeciętnemu dorosłemu zaleca się 2 i pół godziny ćwiczeń tygodniowo. Poza tym oprócz korzyści dla Twojego organizmu rzucenie palenia daje korzyści związane z grubszym portfelem!