Szkodliwość palenia papierosów

Palenie papierosów szkodzi i co gorsza nie tylko samemu palaczowi, ale też jego otoczeniu (palenie bierne). Przez palenie łatwiej zapada się na różnego rodzaju infekcje, dzieje się tak, ponieważ palenie osłabia odporność organizmu. Zwiększa się ilość wolnych rodników tlenowych, a jednocześnie zmniejszają się zapasy przeciwutleniaczy. Jednak najgorszym scenariuszem jest zachorowanie na raka oraz choroby układu sercowo naczyniowego, a palenie znacznie zwiększa ryzyko takich zachorowań.

Zawały serca, choroby reumatologiczne to wszystko może wynikać z palenia papierosów. Najlepiej, żeby osoby palące w ogóle rzuciły palenie, jednak nie jest to takie proste i łatwo powiedzieć, a trudniej to zrobić, dlatego też osoby, które palą powinny spożywać większą ilość przeciwutleniaczy, czyli witaminy C oraz witamin z grupy B, co chociaż w niewielkim stopni zmniejszy szkodliwy wpływ palenia.

Osoby palące z pewnością nie mogą powiedzieć, że dbają o zdrowie, nawet jeśli poza paleniem przestrzegają wszystkich zasad dobrego zdrowia. Jak już wspomniałem palenie szkodzi nie tylko palaczowi, ale również jego najbliższemu otoczeniu. Czasami warto pomyśleć o innych i być może to okaże się kluczową motywacją do rzucenia nałogu, jakim jest palenie.